لیزر موهای زائد

از بین بردن موهای زائد بدن با لیزر

رشد نامطلوب موها یک مشکل رایج زیبایی هم در زنان و هم در مردان میباشد. نواحی که در زنان به شکل شایع درگیر می شوند شامل صورت، زیربغل، کشاله رانها و ساق پاها میباشند درحالی که در مردان قفسه سینه، پشت گردن، شانه ها مناطق رایج هستند. از زمان تایید لیزرهای رفع موهای زائد در سال 1995 توسط موسسه غذا و داروی آمریکا این روش به یکی از پرطرفدارترین پروسیجرهای زیبایی تبدیل شده است.

امروزه برای رفع موهای زائد روشهای متفاوتی وجود دارد که هر کدام از روشها دارای مزایا و معایب بسیاری میباشد.

لیزر درمانی به منظور رفع موهای زائد یکی از روشهای بسیار نوین و پرطرفدار در میان بانوان و اقایان میباشد که در مراکز درمانی و توسط پزشکان و متخصصان انجام میگیرد.

امروزه دستگاههای مختلفی برای لیزر در کشورها از جمله ایران وارد بازار شده اند که باعث ایجاد سوالهای زیادی برای متقاضیان این امر گردیده است.

ابتدا باهم به مفاهیم کلی مانند آناتومی پوست و اطلاعاتی از لیزر رفع موهای زائد این که لیزر چیست و چگونه انجام میشود و شرایط کلی برای انجام لیزر و درنهایت به تفاوت دستگاهها و قیمت و سوالات متداول شما عزیزان میپردازیم.

 

آناتومی مو

فولیکولهای مو شامل پیاز مو، غلاف خارجی ریشه و بیرون زدگی و تنه مو می باشد. عمق ماتریکس مو در پوست بین 2تا7 میلی متر میباشد و بیرون زدگی مو در حدود 1.5 میلی متر قطر دارد.

رشد مو در سه مرحله با تغییرات مشخص پیاز مو در زیر پوست رخ میدهد:

الف) آناژن که مرحله رشد فعال مو است و در طی آن پیاز مو از حداکثر رنگدانه تیره برخوردار است.

ب) کاتاژن که مرحله پسرفت است و در آن تقسیم سلولی متوقف می شود و فولیکول مو شروع به تحلیل می نماید

ج) تلوژن که مرحله استراحت بوده و پیاز مو در آن از حداقل رنگدانه برخوردار است.

رشد مو توسط سلولهای بنیادی اپی تلیال واقع در بیرون زدگی ( برجستگی نزدیک محل اتصال عضله راست کننده مو ) آغاز می شود. در طول مرحله آناژن سلولهای به سرعت تقسیم شونده در پیاز مو سبب افزایش طول مو وانتقال ملانبن به ساقه مو و در نتیجه رنگ آن می شوند. نمای ظاهری ساقه مو در بالای سطح پوست در طی این سه مرحله از رشد مو تغییر نمی کند.

در بالغین دو نوع مو وجود دارد:موی پرزی (کرکی) و موی ترمینال (انتهایی). موهتی کرکی ظریف بوده و قطری در حدود 20-50 میکرومتر داشته و رنگ روشنی دارند. موهای پرز را اغلب اصطلاحا کرک هلویی اطلاق میکنند. موهای ترمینال اغلب خشن و ضخیم بوده واغلب قطری در حدود 150-300 میکرومتر و رنگی تیره دارند. نوع مویی که یک فولیکول تولید میکند ممکن است به مرور زمان تغییر کند به عنوان مثال در طی دوره بلوغ افزایش سطح هورمونهای آندروژنی سبب جایگزینی موهای کرکی با موهای ترمینال در برخی مناطق بدن میگردد.

ملانین رنگدانه ای است که سبب ایجاد رنگ در پوست و مو می گردد. ملانین در نواحی مختلف فولیکول مو شامل ساقه پیاز و غلاف خارجی ریشه مو قرار دارد. موهای سفید و خاکستری فاقد ملانین هستند. موها در ابتدای مرحله آناژن بیشترین حساسیت را به درمان با لیزر دارند چرا که ماتریکس دارای حداکثر محتوای ملانین بوده و پیاز مو در حداکثر میزان تیرگی خود قرار دارد. در صد موهای آناژن بسته به محل مورد نظر در بدن متفاوت است. در مناطقی که حداکثر میزان موهای آناژن وجود دارد بیشترین پاسخ به درمان با لیزر مشاهده میشود.

اصول لیزر

رفع موهای زائد با لیزر برپایه فتوترمولیز انتخابی ( تبدیل انرژی لیزر به گرما ) صورت میگیرد و سبب تخریب انتخابی فولیکولهای مو میگردد. جهت رفع موهای زائد انرژی لیزر به پوست وارد شده و توسط ملانین (رنگدانه هدف در پوست) جذب میشود. ملانین به شکل ترجیحی انرژی لیزر بین 600-1200 نانومتر را جذب میکند انرژی لیزر در مو تبدیل به گرما شده که به شکل انتخابی ساختارهای رشدی مو را تخریب میکند.

ایده آل لیزر چه افزادی هستند؟

انواع پوستهای روشن با موهای تیره و ضخیم بهترین کاندیدهای درمان لیزر میباشند. پوست های تیره به علت اینکه ملانین اپیدرمی بیشتری دارند بیشتر در معرض خطر آسیب اپیدرمی هستند. موهای سفید و خاکستری فاقد ملانین بوده و در نتیجه به درمان پاسخ نمیدهند.

موهای با رنگ روشن و موهای کرکی فاقد ملانین قابل توجه هدف بوده و افراد دارای موهای با این خصوصیت کاندیداهای ضعیفی برای درمان می باشند. امروزه تلاشهایی برای استفاده از رنگهای موضعی (شامل کربن در روغن معدنی)در بیماران با رنگدانه های روشن جهت افزایش رنگدانه های هدف صورت گرفته اما ثابت نشده که چنین اقدامی سبب رفع دایم موهای زائد گردد.

پرمویی های زمینه ای چیست؟

هیرسوتیسم به رشد بیش از حد موهای ترمینال اطلاق می شود که در نواحی حساس به آندروژن همچون لب بالا، چانه قفسه سینه، بخش فوقانی شکم، کمر و باسن ها مشاهده میگردد. هیرسوتیسم تقریبا همواره به علت تولید بیش از حد آندروژن (عمدتا تستسترون) ایجاد میشود.

PCOS شایعترین عامل هیرسوتیسم بوده و بیماران معمولا با نامنظمی عادت ماهانه همراه با چاقی تنه ای مراجعه میکنند. سایر علل با شیوع کمتر هیرسوتیسم شامل هیپرپلازی مادرزادی آدرنال، تومورهای مترشحه آندروژن تخمدان و آدرنال، داروها (مثل دانازول) و سایر اختلالات نادر مثل بیماری کوشینگ و هیپرتکوز(یک اختلال تخمدانی غیربدخیم) و سندرمهای مقاومت شدید به انسولین می باشد. هیپرتریکوز رشد بیش از حد موهای کرکی است که بیشتر بر روی تنه مشاهده میشود تا نواحی وابسته به اندروژن. گرچه این حالت بطور رایج ژنتیکی و ایدیوپاتیک می باشد اما ممکن است ناشی از داروها( پردنیزولون، فنی توئین، مینوکسیدیل، سیکلوسپورین) یا به علت یک بیماری سیستمیک (مثل هیپرتیروئیدی، بی اشتهایی عصبی، سوءتغذیه، پورفیری، درماتومیوزیت و سندرمهای پارانئوپلاستیک) باشد.

در بیمارانی که یک اختلال طبی زمینه ای یا مشکل هورمونی زمینه ای محرک رشد موهای زائد وجود دارد درمان رفع موهای زائد صورت نمیگیرد مگر انکه تحت درمان باشند. برای مثال افزایش سطح اندروژن که در شرایطی همچون PCOS مشاهده میشود به داروهای ضد بارداری خوراکی حاوی استروژن و یا اسپیرونولاکتون که واجد اثرات آنتی آندروژنی هستند پاسخ میدهد پس از اینکه وضعیت طبی بیمار به حالت پایدار رسید درمان لیزر دائمی خواهد بود.

موارد منع عمومی لیزر:

عفونت فعال در ناحیه درمانی ( هرپس سیمپلکس، آکنه پوستولی و سلولیت)

بیماری پوستی در ناحیه درمانی (ویتیلیگو، پسوریازیس، درماتیت اتوپیک)

ملانوم یا ضایعه مشکوک به ملانوم درناحیه درمانی

پیلینگ شیمیایی عمیق، درم ابریشن یا رادیوتراپی ناحیه درمانی 6ماه گذشته

سابقه اسکار کلوئیدی

اختلا خونریزی دهنده (ترومبوسیتوپنی، …)

اختلال ترمیم زخم (مصرف داروهای سرکوب کننده ایمنی، دیابت شیرین کنترل نشده)

بیماری عروق محیطی

اختلال تشنجی

بیماری سیستمیک کنترل نشده

ضربانساز قلبی

آتروفی پوست ( مصرف استروئید خوراکی طولانی مدت، سندرمهای ژنتیکی مثل اهلرز دانلوس)

لیودورتیکولاریس  ( یک بیماری عروقی که با تغییر رنگ شبکه ای بازوها و ساق پا همراه است و با تماس گرما تشدید میشود.

تماس مستقیم با آفتاب در 4هفته گذشته که منجر به قرمزی یا برنزه شدن پوست شده باشد.

استفاده از ترکیبات موضعی برنزه کننده در 4 هفته گذشته

تجویز موضعی رتینوئید در هفته گذشته

مصرف ایزوترتینوئین (آکوتان) در 6ماه گذشته

طلا درمانی که برای درمان آرتریت بکار میرود

مصرف داروهای حساس کننده به نور مانند ( تتراسیکلین ها مخمر ST_JOHN ، تیازیدها)

بیماریهای حساس کننده به نور ( لوپوس اریتماتوس سیستمیک)

حاملگی یا شیردهی

انتظارات نامعقول بیمار

اختلال بدشکلی بدن

*

موارد منع اختصاصی رفع موهای زائد با لیزر

برداشتن موها با مومک، بندانداختن یا الکترولیز در یک ماه گذشته

استفاده از کرمهای موبر در 2هفته اخیر

اقدامات قبل ازلیزر:

درصورت داشتن مشکلات هورمونی،کیست وتنبلی تخمدان ویا بیماری ومصرف دارویی خاص یا سابقه خانوادگی بیماریهای پوستی حتما با پزشک کلینیک مشاوره کنید.

*نتایج فردی ازیک نوع درمان متغیر بوده وهیچگونه تضمینی درقبال تعداد جلسات و سطح مشخصی از بهبودی حاصله از درمان برای بیمار وجود ندارد و لیزرتنها کاهش دهنده موهای بدن میباشد و100% موها ازبین نخواهد رفت و موها رشد داشته و بعد از پایان دوره نیاز به جلسات یادآور بافاصله های زمانی متفاوت میباشد.

*لیزر بر روی موهای سفید،موهای روشن ،کرک وپرزتاثیری ندارد. امکان بازگشت و رویش زیاد مو در دو جلسه وجود دارد.

*باتوجه به وضعیت موها و شرایط درمان، اپراتور و دستگاه و متد درمان شما درجلسات مختلف تغییرخواهندکرد.

*ازچندماه قبل و بعد از لیزر از برنزه کردن اجتناب کنید (سولاریوم،آفتاب وانواع کرم ها و اسپری های برنزه کننده)

*قبل ازلیزرحمام رفته وتمامی نواحی راشست وشو دهید. 24 ساعت قبل حتما نواحی موردنظر باتیغ اصلاح شود به طوریکه نوک مو درهنگام لیزر رویت شود .

اقدامات روزلیزر : به هیچ عنوان ازبی حسی استفاده نکنید، درصورت استفاده حتما اطلاع دهید.

*درصورت عدم امکان استحمام قسمتهایی که عرق کرده و یا چربی دارد حتما تمیزشود.

*پاک کردن آرایش قبل ازلیزردرمانی صورت الزامی است.

*هرگونه لوسیون موادآرایشی وخوشبوکننده ها را ازناحیه تحت درمان پاک کنید.

*نواحی دارای تتو وخال و لکه های مادرزادی، اسکار و موهای بلندتر از1میلیمتر به هیچ عنوان لیزرنخواهدشد

فواصل بین جلسات: فواصل بین جلسات بستگی به میزان ریزش و رویش موی افراد بعد از درمان، مرحله درمان و دستگاه انجام شده دارد وبرای هرفرد متفاوت است .

اقدامات بعد از لیزر: بهتراست تا24ساعت پس ازدرمان با لیزر ازحرارت اجتناب شود. بنابراین باید از رفتن به سونا اتاق بخار و دوش آب داغ پرهیزکنید درصورت نیازبه استحمام با آب سرد انجام شود.

*تا24ساعت بعد از درمان ازمصرف عطر ودئودرانت و مواد شوینده و پاک کننده های قوی و قرارگیری درنور مستقیم و شدید آفتاب جلوگیری شود و درصورت شست وشو بهتراست با شامپو بچه انجام شود.

*اگردرمان به روی صورتتان انجام شده است بهتراست به مدت 48 ساعت ازمواد آرایشی استفاده نکنید .

*بعدازگذشت دوهفته از لیزر باتیغ مجاز به اصلاح می باشید برای جلوگیری ازبه وجودآمدن  موهای زیرپوستی بعد ازاصلاح موها میتوانید نواحی موردنظر را روغن بچه بزنید.

فهرست